Par Omega 3

Kas ir Omega-3?

Daudzi noteikti ir dzirdējuši par omega 3. Taču nezina, kas patiesībā ir omega 3 un kas tajās tik labs. Patiesībā omega 3 ir cilvēka veselībai svarīgas taukskābes, kuras mūsu organisms pats saražot nespēj. Tas nozīmē, ka tās jāuzņem ar pārtiku. Omega 3 taukskābes atrodamas tādās zivīs kā laši, siļķes, skumbrijas un sardīnes.

Omega 3 taukskābes mums nepieciešamas vairākām normālām organisma funkcijām, tostarp asinsreces kontrolēšanai un šūnu membrānu veidošanai smadzenēs. Omega 3 taukskābes arī saistītas ar labvēlīgu ietekmi uz mūsu veselību. Tam pievērsīsimies vēlāk.

Līdz šim veikts liels skaits pētījumu saistībā ar omega 3 taukskābēm un to labvēlīgo ietekmi uz cilvēka veselību. Daži apgalvo, ka par to ir 10 000 pētījumu, bet citi atzīti pētnieki, piemēram, Vācijā, norāda, ka varētu būt veikti pat 17 000 pētījumu. Taču viens ir skaidrs – ir veikti tūkstošiem pētījumu saistībā ar omega 3 nozīmību un labvēlīgo ietekmi.

Kad runa ir par taukiem, ir viens tauku veids, kuru patēriņu jūs nevēlaties samazināt, – omega 3 taukskābes. Divas svarīgas taukskābes – EPA un DHA – galvenokārt atrodamas treknās aukstūdens zivīs, piemēram, lašos, skumbrijās, siļķēs, tunčos un sardīnēs.

IMG_2260_a

Kas tik veselīgs ir omega 3 sastāvā?

Ir divi galvenie omega 3 taukskābju veidi – EPA (eikozānpentaēnskābe) un DHA (dokosaheksānskābe).

EPA mūsu organismā darbojas kā izejmateriāls tā dēvēto eikozanoīdu veidošanai. Eikozanoīdi ir mazas molekulas, kas pārraida svarīgu informāciju mūsu šūnās. Par šo atklājumu 1982. gadā tika piešķirta Nobela prēmija medicīnā vai fizioloģijā. Turklāt omega 3 taukskābes EPA un DHA ir šūnu membrānu pamatsastāvdaļas un regulē ādas, smadzeņu šūnu un acs tīklenes funkcijas.

Eiropas Savienības (ES) institūcija – Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde (EFSA) – apstiprinājusi, ka omega 3 taukskābēm, sevišķi EPA un DHA, ir labvēlīga ietekme uz mūsu veselību, ja tās tiek uzņemtas noteiktā apjomā.
⦁ Ikdienā uzņemot 250 mg EPA un DHA, tiek veicināta normāla sirdsdarbība.
⦁ Ikdienā uzņemot 250 mg DHA, tiek veicināta normāla smadzeņu darbība.
⦁ Ikdienā uzņemot 250 mg DHA, tiek veicināta normāla redzes darbība.

Kā man pārliecināties, ka uzņemu pietiekami daudz omega 3 taukskābju EPA un DHA?

Lai uzņemtu pietiekami daudz EPA un DHA, svarīgi, lai būtu pareizs un dažādots uzturs. Gan EPA, gan DHA atrodamas treknās zivīs. Tāpēc ir svarīgi, lai uzturā tiktu iekļautas treknas zivis, tādējādi nodrošinoties, ka organisms saņem pietiekami daudz EPA un DHA.

Taču – cik daudz zivju jāapēd, lai pārliecinātos, ka uzņemam pietiekami daudz EPA un DHA?

Norvēģijas Veselības pārvalde, kas ir Norvēģijas Veselības un aprūpes pakalpojumu ministrijas pakļautībā, Norvēģijā rekomendē apēst vismaz 200 g treknu zivju divas trīs reizes nedēļā.

Zviedrijā Nacionālais pārtikas dienests arī iesaka ēst zivis divas trīs reizes nedēļā.

Vācijā darba grupa Arbeitskreis Omega-3 e.V. rekomendē ik dienu uzņemt vairāk nekā 0,3 g svarīgo omega 3 taukskābju EPA un DHA. Tas labāk paveicams, nedēļā apēdot divus zivju ēdienus vai patērējot aptuveni 30 g zivju dienā.

Tomēr mūsdienās nav pārāk daudz cilvēku, kas regulāri var apēst tik daudz zivju. Tāpēc labs risinājums var būt pārtikas papildināšana ar omega 3 taukskābēm kapsulu veidā.

Vai jūs zinājāt:

Vai jūs zinājāt, ka 1982. gadā Nobela prēmija medicīnā vai fizioloģijā tika piešķirta pētījumam, kurā tika izskaidrota svarīgu mediatoru molekulu – eikozanoīdu – eksistence. Tās rodas no omega 3 taukskābēm.

packing process 2